YATIRIM TEŞVİK

Ecrin Danışmanlık > Hizmetlerimiz

Yatırım Teşvik danışmanlık ve eğitim hizmeti

Yatırım Teşvik danışmanlık ve eğitim hizmeti

Yatırım Teşvik Belgesi yatırımın yerine, konusuna, bölgesine göre destek çeşitleri, süreleri ve destek miktarları değişebilmektedir.

Alınan her belge düzenlendiği yasaya göre değerlendirilir. Destekler yasalar değiştikçe lehte veya aleyhte gelen hükümlere göre farklılaşmaktadır.

Yatırım Teşvik Belgesi ile elde edilen desteklerden, devlete ödenmesi gereken Gümrük vergisi, KDV, KKDF gibi vergilerin ödenmemesi, Ödenecek bazı vergilerden mahsup edilmesi şeklinde gerçekleşir.

Yatırımcı Yükümlülüğü:
Yatırım Teşvik Belgesi ile elde edilen desteklere karşı yatırımcı yükümlülüğü, Yatırımın tamamlanmış ve üretim yapılabiliyor olması ile birlikte asgari yatırım gerçekleşme şartının yerine gelmiş olmasına bağlıdır.

Yatırım Teşvik belgesi alan yatırımcı şirketler, Teşvik belgesi kapsamında alınan makine teçhizat, bina inşaat vb. yatırım harcamalarını muhasebe usul ve esaslarına uygun olarak kayıt etmelidir. Bu belgeler Yatırım yeri ekspertizi sırasında ve kapatma dosyası inceleme aşamasında değerlendirilmektedir.

Belge süresi: Üç yıl belge süresi, yarısı kadar ek süre ile birlikte 4,5 yıl yatırımın gerçekleşme süresidir. Ek süre sonundan itibaren belge kapsamında yapılan harcamamalar destek kapsamında değildir.

 

Menü